ISMARLAMA GÖMLEK

İyi bir gömlekte dikkat edilmesi gereken özellikler:

Gömleğin ilk göze çarpan parçası yakasıdır. Yüzünüzün şekli, gömleği kravatlı veya kravatsız mı kullanacağınız, kravat ile kullanacaksanız kravat bağlama tarzınız, ceketinizin yakası, kumaş cinsi ve deseni ile uyumlu olmasını, gömleğinizin ön şartı olarak düşünebilirsiniz. Kabaca yüzünüzü bir tablo, kravat, ceket ve gömlekten oluşan üçlüyü de bir çerçeve olarak düşünün; nasıl bir çerçeve bir tabloya ayrı bir anlam katarsa, üst giyim de bir kişinin yüzüne aynı şekilde etki eder. Doğru yaka seçimi ile gömleğinizin yüz şekliniz ile uyum içinde olmasını sağlayabilirsiniz.

YAKA İPUÇLARI

Yuvarlak ve Geniş Yüzlüler: Bu tarz yüz şekli olanlara İtalyan tarzı açık yakaları tavsiye etmiyoruz. Bu tip yakalar yüzünüzün yuvarlak hatlarını daha fazla ortaya çıkarır. Buna karşılık nispeten dar ve klasik yakalar yüzünüzü daha uzun göstereceği için daha uygun olacaktır.
İnce ve Uzun Yüzlüler: Bu tarz yüz şekli olanlara ise daha açık ve kavisli yakaları öneriyoruz. Bu tarz yakalar yüzünüzü daha geniş göstererek bir denge unsuru oluştururlar. 
Köşeli ve Belirgin Çene Hatları olan Yüzler: Bu tarz yüzlerde daha uzun ve kapalı yakalar çene hatlarının ön plana çıkmasını engeller. 
Uzun boyunlular: Boyun uzunluğunu ön plana çıkarmak ve yakanın kaybolmaması için daha geniş enli klasik ve Fransız tarzı yakaları öneriyoruz. Uzun boyunlu kişilere düğmeli yakayı boynu daha da uzun gösterebileceği için tavsiye etmiyoruz. 
Kısa boyunlular: Yakanın çeneyi rahatsız etmemesi ve de boynu nispeten daha uzun göstermesi açsından daha kısa enli İtalyan ve yarım İtalyan yakaları öneriyoruz. 
Katlı ve hafif sarkık boyunlular: Daha kalın telalı yakalar bu tarz boyunlardaki sarkma ve katları daha dik tutmaları sebebiyle önerebiliriz. Sert telalı nispeten açık yakalar boynun şeklini alamayacağından daha düzgün bir görüntü sergilerler.

KUMAŞ SEÇİMİ

İyi bir gömlek ile mükemmel bir gömlek arasındaki farkı yaratan kumaştır. Dolayısı ile giyiminizi çevreden farklılaştırmanın ana yollarından biri üst kalite kumaşlı bir gömlek olacaktır. İyi bir kumaşı ayırt etmenin en basit yolu kumaşın yumuşaklığını, sıkılığını ve parlaklığını test etmektedir.

Bilindiği gibi Sea Island ve Mısır pamukları en uzun elyaflı ve dünyanın en kaliteli pamukları olmalarından dolayı, üretilen kumaşlar ipeksi ve yumuşak dokuları ile farklılaşırlar. Kumaş inceldikçe buruşma oranı artabilir. Nispeten daha sık dokulu ve kalın ipliklerden üretilen gabardin ve pike tarzı yoğun dokulu kumaşlarda buruşma oranı azalır. Son senelerde ütü istenmeyen aprelerin uygulandığı kumaşlar ise her türlü kumaşın buruşma oranını azaltabilmektedir.

Ancak bu apreler de kumaşları sertleştirmektedir. Dolayısı ile kumaş seçerken kumaş ne kadar yumuşak ve ipeksi olursa o kadar kalitesinin artacağını unutmamak gerekirken, bu tarz kumaşların bakımının bir derece daha zor olduğunu da not etmek gerekmektedir.

ÜZERİNİZE UYUMU

Eğer gömleğinizi kapalı yaka ile kullanıyorsanız, yakanızı kapadığınızda baş parmağınızın boynunuzu kasmadan yakanın önüne oturabiliyor olması gerekiyor. 

Genel olarak bir gömlek omuz çevrenize tam oturmalı, kol başlangıçları tam omuz kemiğinin bittiği yerden başlamalıdır. Her ne kadar sırttan ve önden fazla bolluk olmasa da kollarınızı öne uzattığınızda özellikle sırttan çok kasılma olmaması gerekir. Kollarınızı yanınıza bıraktığınızda gömlek kolu baş parmağınızın başladığı noktaya kadar uzanmalıdır. Gömleğinizin kolu da ceketinizin içinden en fazla 1 cm. kadar gözükmelidir. 

Gömleğinizin pantolon fermuarınızın altına kadar uzun olması da gömleğin gün içinde dışarı çıkmasını engellemek için önemlidir. Ancak gömleğinizi dışarı çıkararak da giymeyi düşünüyorsanız, gömleğiniz daha kısa olabilir.